Valmentaja - liikunnan ja valmennuksen ammattitutkinto

valmennuksen osaamisala

AmmattitutkintoKoulutus

Valmentajan ammattitutkinnon tavoitteena on parantaa suomalaisten aktiivivalmentajien tieto-taitotasoa vastaamaan huippu-urheilun jatkuvasti kasvaviin ja muuttuviin haasteisiin sekä nostaa suomalaisen valmennustyön yhteiskunnallista arvostusta. Valmentajan työympäristöä on pääasiallisesti kansallisen tason kilpa- ja huippu-urheilu.

Perustiedot

Saatavuus

01.08.2022 - 30.06.2023

Kesto

Noin 1 vuosi

Kenelle sopii

Koulutukseen voi hakeutua kuka tahansa alasta kiinnostunut valmennustoiminnassa mukana oleva, valmennuskokemusta ja valmentajakoulutuskokemusta omaava henkilö.

Suorituspaikka

Santasport Lapin Urheiluopisto

Ryhmäkoko

15-20 opiskelijaa

Hinta

1100€ (laskutetaan 2-3 erässä)

Lisätiedot

 

  • Ammattitutkinnon sisältö

    Koulutuksessa huomioidaan kokonaisvaltainen valmennusnäkökulma, joukkue- ja yksilölajit sekä ravintovalmennus. Erityisvahvuutena valmentajan ammattitutkintoon valmistavassa koulutuksessa on fysiologian, kokonaisvaltaisen valmennuksen, harjoittelun ohjelmoinnin ja henkisen valmennuksen osaaminen.

    Valmentajan ammattitutkinnon suorittanut osaa:

    • Kehittää osaamistaan valmentajana
    • Toimia valmentajana valmennustyössään
    • Kehittää valmennuksen toimintaympäristöä
    • Toimia urheilijalähtöisesti ja tukea sekä seurata urheilijan kokonaisvaltaista kehittymistä
    • Edistää valmennustilanteiden turvallisuutta sekä arvioida omaa valmennusosaamistaan

    Tutkinnonsuorittajalla on mahdollisuus kehittää ammattitaitoaan lasten-, nuorten tai aikuisten valmennuksessa.

    Koulutuksen sisältö perustuu Opetushallituksen vahvistamiin valmentajan ammattitutkinnon perusteisiin. Tutkinto koostuu kahdesta pakollisesta ja yhdestä valinnaisesta osasta.

    Pakolliset osat:

    • Ammatillinen toiminta valmentajana

    Valinnaiset osat (valitaan yksi):

    • Lasten valmentaminen
    • Nuorten valmentaminen
    • Aikuisten valmentaminen
  • Koulutuksen toteutus

    Koulutus sisältää yhdeksän neljän päivän mittaista lähiopetusjaksoa Rovaniemellä, etäopiskelua ja käytännön valmennustyön oppimista. Opintojen laajuus on 150 osp, joka sisältää lähi- ja etäopiskelun.

    Tutkinnon voi suorittaa myös ilman valmistavaa koulutusta tai oppisopimuskoulutuksena. Koulutus henkilökohtaistetaan jokaisen opiskelijan kohdalla henkilökohtaisella suunnitelmalla.

     

     

  • Lähijaksojen aikataulu lukuvuodelle 2022-2023

    1. Jakso 8-11.9.2022
    2. Jakso 13-16.10.2022
    3. Jakso 10-13.11.2022
    4. Jakso 8-11.12.2022
    5. Jakso 12-15.1.2023
    6. Jakso 9-12.2.2023
    7. Jakso 16-19.3.2023
    8. Jakso 20-23.4.2023
    9. Jakso 25-27.5.2023
  • Hakeminen ja kelpoisuus

    Valinnan kriteereinä ovat aikaisemmat valmentajakoulutukset, valmennuskokemus ja nykyinen valmennustilanne. Koulutukseen haetaan Santasportin verkkosivuilta löytyvällä sähköisellä hakulomakkeella.

  • Tutkinto / tutkintonimike

    Liikunnan- ja valmennuksen ammattitutkinto, liikunnan osaamisala / valmentaja

  • Työtehtäviä, joissa tutkinnon suorittanut voi toimia

    Valmennuksen osaamisalan suorittanut voi toimia valmennustehtävissä kolmannella sektorilla tai yksityisellä sektorilla. Kolmannella sektorilla tavallisimpia työympäristöjä ovat liikunta- ja urheiluseurat ja julkisella sektorilla tavallisimpia työympäristöjä ovat valmennuskeskukset ja urheiluakatemiat. Yksityisellä sektorilla valmennuksen osaamisalan suorittanut työskentelee urheilun ammattiorganisaatioissa tai yksityisenä yrittäjänä valmennustyössä.

  • Kustannukset

    Koulutuksen hinta 1100 €, sisältäen opetuksen ja opintomateriaalit. Opiskelijalla on mahdollisuus majoittua ja ruokailla lähijaksojen aikana edulliseen opiskelijahintaan.

    Tarvittaessa opiskelijat voivat anoa koulutukseen Kelan opintotukea tai aikuisopintotukea. Opintoihin voi hakeutua myös oppisopimusväylän kautta ottamalla yhteyttä oman alueen oppisopimustoimistoon.

Jatkuva haku

Jatkuva haku käynnissä.

Hae koulutukseen

Lisätiedot


Vesa Tauriainen

Kouluttaja - valmentaja, valmennuksen osaamisala

vesa.tauriainen@santasport.fi

Puh. 040 710 6344


Jaa sivu eteenpäin